Piece na drewno i węgiel

Na rynku istnieje wiele urządzeń, które mogą być zasilane zarówno drewnem, jak i innym paliwem. Obecnie tego typu piece są niemal idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników. Technika idzie na przód, a piece na drewno wraz z nią. Obserwujemy maksymalne uproszczenie obsługi urządzenia, które przejawia się w łatwym czyszczeniu kanałów, nawet podczas eksploatacji, również proces załadunku jest mniej skomplikowany i może odbywać się w dowolnym momencie działania pieca.

Moc urządzenia można ustawiać w zależności od zapotrzebowań i dopasować go do paliwa. Palnik w wielu piecach jest samoczyszczący i nie wymaga dodatkowych konserwacji. Rozruch urządzenia jest natychmiastowy i nie trzeba już czekać wielu godzin aż z kranu poleci ciepła woda. Współczesne piece są dostosowane zarówno do potrzeb wymagających klientów, jak i niedoświadczonych użytkowników. Są to urządzenia bezpieczne, wydajne i ekologiczne, dzięki czemu zastosowanie pieca na drewno jest bardzo szerokie.

Paliwem pieca może być drewno opałowe suche liściaste lub iglaste w postaci kawałków lub odpadów przemysłowych. Dzięki zastosowaniu tego materiału urządzenie gwarantuje najwyższą wydajność, natomiast w przypadku użycia paliw o wysokiej zawartości popiołu, stało-palność i sprawność pieca może się pogorszyć, co prowadzi do bardziej pracochłonnej obsługi urządzenia. Paliwem zastępczym drewna może być węgiel kamienny, brykiet węgla brunatnego, kora, wióry lub chrust.

Nowoczesny piec jest wykonany z pospawanych blach stalowych, jego korpus ma zwykle kształt prostopadłościanu. Na frontowej ścianie zamontowane są drzwiczki paleniskowe i popielnicowe, które posiadają regulację. W górnej części jest wylot wody, a w tylnej zamontowana jest rura wylotu spalin, która odprowadza je na zewnątrz. Powierzchnia kotła jest izolowana matami z włókien szklanych, a blacha pokryta farbą antykorozyjną. Dzięki zainstalowaniu precyzyjnej regulacji, drewno w piecach jest całkowicie spalane.

Montaż pieca jest bardzo prosty, dostarczany jest w postaci całkowicie zmontowanej. Jednak przed instalacją w lokalu lub w domu, trzeba zapoznać się z dokumentacją techniczną, a także dokładnie sprawdzić czy sprzęt jest sprawny i czy nie uległ uszkodzeniu podczas transportu. Nie wymaga on zwykle żadnego fundamentu i można go ustawiać nawet na drewnianej podłodze, jednak zaleca się pięć-dziesięciocentymetrową izolację przykrytą blachą. Przy ustawianiu należy również pamiętać, żeby pozostawić dostęp do niego ze wszystkich stron, aby umożliwić właściwą obsługę i swobodne czyszczenie.